Avrupa Kupası Kurallarından Hangileri Değişti?

Avrupa Kupası kuralları, yeri, zamanı, takımları ve ayırılan grupları hakkında merak ettiğiniz tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz. Uzun zamandır heyecanla beklenen Avrupa Futbol Şampiyonası 2016 yazında gerçekleşecektir. 4 yılda bir düzenlenen bu şampiyona bu sene 15. Defa gerçekleşecektir. Dünya çapında en başarılı takımların bulunduğu bu maçların tüm detayları artık son günlerde olunduğu için belli olmuştur. 1960 senesinden beri düzenlenen ve en son 14.sünün yapıldığı maçların yeni sezonu hakkında detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz.

 

Avrupa Kupası Hakkında Detaylar

Avrupa kupası kurallar, detaylar ve formatlar her dönem olduğu gibi bu senede yenilikler ile karşımıza çıkmaktadır. Bu alanda yapılan ilk yenilik takımların sayıdır. 14 kere düzenlenen bu turnuvalarsa en son 16 adet ülkenin milli takımı yer almaktaydı . Bu sene federasyonun ortak kararı ile sayı 24’e çıkarıldı. Yani 2016 senesinde Avrupa Kupası’nda Fransa, İngiltere, Çek Cumhuriyeti, İzlanda, Avusturya, Portekiz, Kuzey İrlanda, İspanya, İsviçre, İtalya, Belçika , Galler, Romanya, Arnavutluk, Almanya, Polonya, Rusya, Slovakya, Hırvatistan, Türkiye, Macaristan, İrlanda, İsveç ve Ukrayna olmak üzere 24 farklı takım yarışacak. Bu 24 takım kura ile 6 farklı gruba ayırıldı. A, B, C, D, E ve F olmak üzere her grupta dört farklı ülkenin milli takımı bulunuyor. Türkiye kura sonucuna göre D Grubu’nda yer alıyor. Bu grupta ülkemizin rakibi olan takımlar bulunuyor ve ilk etapta Türkiye bu ülkelerle Fransa’da sahaya çıkacak. D Grubunda yer alan diğer ülkeler Çek Cumhuriyeti, İspanya ve Hırvatistan ülkeleridir.

Avrupa Kupası Maçlarının Tarihleri

Avrupa Kupası Fransa’da 10 Haziran 2016 tarihinde başlayacak. Tam 1 ay sürecek bu şampiyonanın tüm maçları ve turları 10 Temmuz 2016 tarihine kadar devam edecektir. Son maçta yani final maçında şampiyonun belirlenmesi ile de maçlar sona erecektir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ilk aşamada yalnızca her grup kendi grubunda bulunan takımlar ile maç yapacaktır. En uzun süren aşama grup maçlarıdır. Grup maçları turnuvanın ilk günü olan 10 Haziran 2016 tarihinde başlayacak ve 22 Haziran 2016 tarihinde de yapılan son maç ile bitecektir. Daha sonra her takımdan ilk 2. ve 3. takımlar belirlenecek, elemeler sonucunda son 16 grup maçları yapılacaktır. Son 16 maçları da 25 Haziran 2016 ve 27 Haziran 2016 tarihleri arasında 2 gün içerisinde yapılacaktır. Daha sonra artık final turlarına geçiş olacaktır. Yavaş yavaş en iyi takımların buluştuğu çeyrek final maçı 30 Haziran 2016 tarihinde başlayacak ve son maç ile 3 Temmuz 2016 tarihinde sona erecektir. Bir sonraki ve sondan bir önceki tur da yarı final maçlarının yapıldığı turdur. Yarı final maçları da 6 Temmuz 2016 ve 7 Temmuz 2016 tarihleri arasında  gün içinde yapılacaktır. Artık Avrupa Kupası’nın son gününe gelindiği zaman final maçı gerçekleşecektir. 10 Temmuz 2016’da yapılacak olan final maçı ile şampiyon ülke belirlenecektir